Zdravím vás.
To čo popisujete môže mať niekoľko dôvodov. Je otázne, ak samička nebola vaša, či má skutočne 11 mesiacov, ste si tým istý? Niektoré vtáka preperia aj 3 mesiace po vyliahnutí, takže kľudne môžete mať v chove oveľa mladšiu samičku.
Ďalším z dôvodov môže byť ochorenie vajcovodov, alebo vaječníkov. Toto môže mať buď genetickú príčinu, alebo mohlo prísť k poškodeniu týchto orgánov v dobe, keď prebiehal ich vývoj a v chovnom zariadení bola nízka teplota. Vták síce prežil, ale tieto orgány môžu byť poškodené, čo sa zhoršilo po znáškach prvých vajíčok. Ak sú poškodené, samička má problém vytvoriť okolo vajíčka vápenatú škrupinu a tým pádom aj dostať vajíčko zo seba.
Nepodceňoval by som ani možnosť, že bola daná do chovu hneď po jej zakúpení. Každý chovateľ používa inú technológiu chovu a proste ona si nestačila na tú vašu zvyknúť. Jej organizmus mohol zareagovať práve takto. Ale to je skôr len tak na okraj.
Nepíšete, akú teplotu máte v chovnom zariadení, pri znáškach by som odporúčal, aby bola nad 22 st. C. najmä ak ide o mutáciu.
Podávate podľa môjho názoru príliš veľa vitamínov, aspoň sa to tak zdá na prvý pohľad. Ako som už písal v inom príspevku pred chvíľkou, niekedy je menej viac a to najmä pri podávaní vitamínov. Radšej vtákom poskytnite dostatok rôzneho gritu, nie len jeden druh, clay bloky – ílové, drevné uhlie, vaječné škrupiny, čerstvú vaječnú zmes obohatenú najmä o mrkvu, kde sa nachádza priovitamín A...
Ak sa bude táto situácia opakovať aj pri ďalšej znáške, odporúčal by som takú samičku z chovu vyradiť.
S pozdravom
Marek Buranský